Wstęp do artykułu: Literatura jest jednym z najważniejszych środków wyrażania ludzkich emocji, myśli i doświadczeń. Niewiele rzeczy potrafi tak zgłębić ludzką psychikę jak dobre powieści. W tym artykule przyjrzymy się kilku z najbardziej znanych dzieł w historii literatury, które zdobyły miano klasyków. Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą i dołączenia do dyskusji na temat tych nieśmiertelnych dzieł sztuki słowa.
Czym jest „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja
„Wojna i pokój” to opasła powieść Lwa Tołstoja, uważana za jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury. Akcja powieści rozgrywa się w carskiej Rosji na tle wojen napoleońskich. Tołstoj ukazuje na kartach swej epopei nie tylko przemiany społeczne i polityczne, ale także przeżycia duchowe rodzin rosyjskich arystokratów i przedstawicieli innych warstw społeczeństwa.
W powieści spotykamy takie postaci jak: Pierre Bezuhov, ks. Andrzej Bołkoński, Natasza Roścyna, które są tworzone z wielkim realizmem psychologicznym i emocjonalnym.
Listowanie ważnych tematów poruszanych w „Wojnie i pokoju”
- Morale
- Społeczeństwo
- Bohaterowie na tle wydarzeń historycznych
- Wewnętrzne dylematy postaci
- Zmiany społeczne i polityczne
Warto zaznaczyć, że „Wojna i pokój” jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją wagę i uniwersalność tematów, ale także jako studium ludzkiego charakteru i relacji.
Hamlet Williama Szekspira
„Hamlet” to jedna z najbardziej znanych sztuk autorstwa brytyjskiego dramaturga Williama Szekspira. Uważana za jedno z największych dzieł dramatycznych, porusza wiele ważnych kwestii dotyczących ludzkiego samopoczucia, miłości, zemsty, czy dobra i zła. Tragedia rozgrywa się na tle wewnętrznych konfliktów dworskich oraz wewnętrznego dylematu głównego bohatera, który zmagając się z odkrytą zdradą i z przekleństwem ojcowskim, próbuje odzyskać swoje dziedzictwo i wyegzekwować sprawiedliwość.
Akcja Hamleta skupia się na postać młodego księcia duńskiego, który zostaje pogrążony w rozpaczy po śmierci swojego ojca. W kolejnych aktach sztuki, Hamlet otrzymuje wieści od ducha ojca, który objawia mu prawdę o jego tragicznej śmierci. Wiedziony żądzą zemsty, młody książę podejmuje się udział w grze, która prowadzi do rażących konsekwencji.
Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego
„Zbrodnia i kara” to kolejne z klasycznych dzieł literatury, autorstwa rosyjskiego pisarza Fiodora Dostojewskiego. Powieść ta, podobnie jak „Wojna i pokój”, skupia się na analizie psychologicznej motywów postępowania bohaterów, przedstawiających wielowątkowe problemy moralne i społeczne.
Ukazana tutaj historia opowiada o pewnym młodym człowieku, który w kręgu swoich mysli próbuje uzasadnić popełnione przez siebie zbrodnie jako „dobro”, które może służyć nie tylko sobie, ale także innym ludziom. Dostojewski potrafi tu jak mało kto inny zastanawiać się nad istotą człowieczeństwa i znaczenia miłości, a także ukazać, jak dramatycznie człowiek potrafi zatracić się w swojej egzystencji poprzez nadmierną refleksję.
Lolita Vladimira Nabokova
„Lolita” to kontrowersyjna powieść, napisana przez rosyjskiego pisarza Vladimira Nabokova. Opowiada historię miłości doletowego mężczyzny, Humberta Humberta, do małoletniej dziewczyny o imieniu Dolores Haze – o przezwisku Lolita.
Nabokov na swojej powieści porusza tabu temat pedofilii, jednak nie odbierając głównemu bohaterowi wartości emocjonalnych i duchowych, co sprawia, że książka stawia liczne pytania na temat natury miłosci i obsesji, miejsca jednostki w społeczeństwie i granic ludzkich uczuć. Książka jest również wybitnym osiągnięciem na polu stylistyki i wartości artystycznej.
Dodatkowe klasyki literatury
Oczywiście wspomniane wcześniej dzieła to tylko część bogatego dziedzictwa literatury światowej. Warto także zaznajomić się z takimi pozycjami jak:
Tom Jones – Henry Fielding
Klasyczna, błyskotliwa komedia społeczna opowiadająca o życiowych perypetiach dość ekscentrycznego chłopaka, dziełem angielskiego satyryka Henry’ego Fieldinga.
Moby Dick – Herman Melville
Amerykańska powieść przygodowa opowiadająca o obsesyjnym pościgu za wielkim białym wielorybem, którego celem jest jeden z najbardziej odważnych i niezapomnianych kapitanów literatury świata.
Ojciec Goriot – Honoré de Balzac
Dramat społeczny z elementami kryminalnymi, osadzony w Paryżu XIX wieku, której autor jest jeden z najwybitniejszych przedstawicieli postromantyzmu.
Zachęcamy do zgłębiania klasyki literatury oraz odkrywania mniej znanych, ale równie fascynujących dzieł. Piękno klasyki tkwi przede wszystkim w jej nieustającej aktualności i uniwersalnym przesłaniu.