Przejdź do treści

Najlepsze aplikacje do nauki języka

Spis Treści

W dzisiejszych czasach nauka języka obcego stała się nie tylko pożądaną umiejętnością, ale wręcz koniecznością. Warto jednak korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak aplikacje na smartfony i tablety, które pomogą nam uzyskać lepsze efekty w krótszym czasie. W tym artykule przedstawimy najlepsze z nich, omówimy ich funkcje oraz opowiedzimy, dlaczego warto z nich korzystać.

Memrise, Duolingo, Babbel i wiele innych

Obecnie na rynku panuje ogromna konkurencja wśród aplikacji do nauki języka obcego. Niektóre z nich zdobyły już szerokie uznanie na całym świecie, takie jak Memrise, Duolingo czy Babbel. Obok nich znajdziemy też wiele innych, również godnych uwagi, jak Anki, Busuu czy iTalki. Oto krótki przegląd najpopularniejszych z nich:

Memrise

 • Funkcjonalności: Szeroka oferta języków (+20), nauka słówek, gramatyki, wymowy oraz testy.
 • Co wyróżnia: Wykorzystanie technik mnemotechnicznych, powtarzanie w odpowiednich odstępach czasu.

Duolingo

 • Funkcjonalności: Nauka słówek, gramatyki, wymowy, pisania i czytania, rozmowy.
 • Co wyróżnia: Motywujący system punktów, rankingi, szybkość nauki dopasowana do użytkownika.

Babbel

 • Funkcjonalności: Dialogi, lekcje gramatyki, słownictwo, wymowa.
 • Co wyróżnia: Skupienie na praktycznym wykorzystaniu języka, lekcje opracowane przez lingwistów.

 aplikacje edukacyjne

Jakie są ich funkcje?

Wszystkie te aplikacje mają szerokie spectrum funkcjonalności. Wspólnym elementem jest nauka słówek oraz gramatyki w formie interaktywnych ćwiczeń. Pozwalają też na trening wymowy, dzięki zastosowaniu technologii rozpoznawania mowy. Ponadto, cechują się funkcją powtarzania materiału z odpowiednią częstotliwością, co niezmiernie przyspiesza efekty nauki.

Niektóre aplikacje zawierają dodatkowo funkcje społecznościowe, takie jak możliwość konwersacji z native speakerami (iTalki, Tandem) czy rankingi i wyzwania (Duolingo).

 metodyka

Co je wyróżnia?

Każda aplikacja próbuje wyróżnić się na tle konkurencji własnym podejściem do nauki języka. W przypadku Memrise wykorzystuje techniki mnemotechniczne oraz powtarzanie materiału w odpowiednich odstępach czasu, co ma na celu ułatwienie zapamiętywania.

Duolingo natomiast zebrane materiały przedstawia w formie małych „gier”, które jednocześnie uczą użytkownika podstaw języka i dają mu poczucie osiągnięcia postępów. Aplikacja jest znana także z systemu punktów, który motywuje do nauki.

Babbel z kolei skupia się na praktycznym aspekcie nauki języka. Lekcje są opracowane przez lingwistów, którzy dbają o to, by materiał uczący był aktualny i użyteczny w codziennej komunikacji.

 słownictwo

Dlaczego warto z nich korzystać?

Aplikacje mają wiele zalet, jednak głównymi argumentami przemawiającymi za ich stosowaniem są:

 1. Dostępność – zawsze pod ręką, w smartfonie lub tablecie.
 2. Indywidualne podejście do nauki – dostosowanie do tempo, cele i poziom użytkownika.
 3. Powtarzanie materiału – skuteczna metoda ucząca słówek i gramatyki.
 4. Motywacja – punkty, rankingi, wyzwania.
 5. Atrakcyjność – wciągające ćwiczenia, możliwość porównywania postępów z innymi.

 gramatyka

Aplikacje dla zaawansowanych

Nauka języka na aplikacjach nie musi kończyć się na poziomie zaawansowanym. Dla osób pragnących rozwijać się w swoich umiejętnościach językowych istnieje wiele aplikacji skierowanych właśnie do bardziej zaawansowanych użytkowników. Jednym z nich jest iTalki, który umożliwia kontakt z native speakerami oraz poszerzanie wiedzy na poziomie specjalistycznym. Takie aplikacje bardzo często pozwalają nauczycielom oferować własne lekcje. Na tych uczących daje to szanse na podniesienie całkowicie nowego języka na jeszcze wyższy poziom.

Podsumowanie

Dzięki aplikacjom nauka języka obcego stała się bardziej dostępna i przyjemna dla każdego. Dzięki nim można naukę łatwo wpasować w codzienną rutynę np. podczas podróży, wolnego czasu itp. Korzystając z tych aplikacji można mówić z ukryciem językowym podczas podróżowania, czy na wystawach podwórzowych. Pomogą one użytkownikowi zaoszczędzić czas i energię, które można przeznaczyć na inne interesujące zajęcia.

Może Cię zainteresować: