Przejdź do treści

10 najważniejszych albumów w historii muzyki

Spis Treści

Muzyka towarzyszy nam od zarania dziejów, a jej różnorodność gatunków i stylów potwierdza, że można powiedzieć o niej „im więcej, tym lepiej”. Jako że każdy gatunek muzyczny ma swoje dzieła definiujące, postanowiliśmy zgłębić temat i przedstawić Wam listę 10 najważniejszych albumów w historii muzyki, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się przemysłu muzycznego. Dlaczego są tak istotne i jakie mają wpływy do dziś? Oto odpowiedzi na te pytania oraz kilka niespodzianek! Zapraszamy do lektury!

 Historia muzyki

Jakie albumy wpłynęły na kształtowanie się gatunków muzycznych?

1. The Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967)
Nie sposób rozpocząć listę takiego typu od innego zespołu niż The Beatles. Ich ósmy album studyjny, „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band„, uznawany jest za jedno z największych arcydzieł w historii muzyki. Eksperymentalne brzmienia, teksty i aranże spowodowały, że dzięki temu albumowi muzycy z Liverpoolu odmienili muzykę rockową na zawsze.

2. Pink Floyd – Dark Side of the Moon (1973)
Kolejnym albumem wartym uwagi jest „Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd. Ten koncepcyjny album został stworzony na bazie szerokiej gamy stylistyk muzycznych oraz efektów dźwiękowych i jest Uważany za jeden z najlepszych albumów w historii muzyki rockowej. Pink Floyd otworzył drzwi do późniejszych eksperymentów w progrocku i muzyce elektronicznej.

3. Michael Jackson – Thriller (1982)
Thriller„, czyli szósty album studyjny Michaela Jacksona, to prawdziwe dzieło sztuki i jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów. Zawierający mnóstwo przebojów takich jak „Billie Jean” czy „Beat It”, „Thriller” ukształtował muzykę pop i wprowadził do niej nową jakość. Istotną rolę odegrały też teledyski, które stały się nieodłącznym elementem muzycznej promocji.

4. Nirvana – Nevermind (1991)
Album „Nevermind” zespołu Nirvana został wydany w 1991 roku i przeszedł do historii dzięki takim utworom jak „Smells Like Teen Spirit” czy „Come As You Are”. Nirvana stworzyła z „Nevermind” niezwykłe dzieło, które odmieniło świat muzyki rock i wyznaczyło nowy kierunek w muzyce alternatywnej.

5. Radiohead – OK Computer (1997)
Wydany w 1997 roku, album „OK Computer” zespołu Radiohead był prawdziwym arcydziełem, które zmieniło postrzeganie tego, co możliwe w muzyce rockowej. Elektroniczne brzmienia, eksperymentalne melodie i oryginalne teksty sprawiły, że „OK Computer” stał się jednym z kluczowych albumów końca XX wieku.

 Rock

Dlaczego są takie ważne?

Wspomniane powyżej albumy wywarły wpływ na kształtowanie się gatunków muzycznych oraz przyczyniły się do kreowania nowych stylów. Innowacyjne podejście do nagrywania płyt, eksperymenty dźwiękowe czy oryginalność tekstów sprawiły, że wykonawcy i zespoły, których albumy tu wymieniliśmy, zasłużyli na miano legend muzycznej sceny.

 Pop

Jakie mają wpływy do dzisiaj?

Do dnia dzisiejszego muzyka z tych albumów nie ma sobie równych. Poszczególne utwory zdobywają kolejne pokolenia słuchaczy, a artyści wykorzystują pomysły z tych albumów w swojej twórczości. Styl muzyczny tych artystów stworzył i dał początek nowym nurtom i gatunkom, których najpopularniejszych przedstawicieli możemy słuchać na co dzień.

 Blues

Wzorują się na nich współcześni artyści

Wielu wykonawców, którzy tworzyli muzykę i tworzą ją do dziś, podaje jako swoje inspiracje albumy wymienione wcześniej. Wiele znanego współcześnie brzmienia idzie w ślady takich płyty jak „Dark Side of the Moon” czy „Thriller”. Nowi artyści, który zaczynają swoją przygodę z muzyką, często wzorują się na tych albumach, co sprawie że wpływy tych autorskich dzieł będą trwały jeszcze długo.

ec5d28d0 a

Lista 10 najważniejszych albumów w historii muzyki

  • The Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967)
  • Pink Floyd – Dark Side of the Moon (1973)
  • Michael Jackson – Thriller (1982)
  • Nirvana – Nevermind (1991)
  • Radiohead – OK Computer (1997)
  • Miles Davis – Kind of Blue (1959)
  • Bob Dylan – Highway 61 Revisited (1965)
  • David Bowie – The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972)
  • Prince and the Revolution – Purple Rain (1984)
  • Madonna – Like a Virgin (1984)

Podsumowując, w historii muzyki istnieje wiele albumów, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się przemysłu muzycznego oraz na rozwój poszczególnych gatunków. Dzięki innowacyjnym pomysłom i odwadze twórców, dzisiejsza muzyka bogata jest w liczne, niepowtarzalne utwory, które trwają w związku z nimi wpływ zostawa powszechnie cenione i forsowane.

Może Cię zainteresować: